Liturgický kalendár

Kňazi pochádzajúci zo Suchej Hory

Martin Pikula, kňaz Rehole Kanonikov Božieho Hrobu Jeruzalemského (sídlo v Miechowe), narodený v roku 08.08. 1793 v Suchej Hore. Na kňaza bol vysvätený v roku 1821. Predtým gymnaziálne štúdium ukončil v Uhorsku (pravdepodobne Trstená, Ružomberok alebo Podolínec). Neskôr filozofiu študoval vo Veľkom Varadine (mesto Oradea v Rumunsku).  Teológiu študoval tri roky vo Ľvove a štvrtý rok v Przemyslu.

  • 1821 – 1829 kaplán a kazateľ vo farnosti Lezajsk
  • 1829 – 1833 duchovný správca vo farnosti Urzejowice k. Przeworska
  • 1833 – 1864 farár vo farnosti Urzejowice k. Przeworska
  • Zomrel v Urzejowiciach 24.12.1864, kde bol pravdepodobne aj pochovaný.

 

Ján Motyla, kňaz Tarnowskej diecézy, narodený 12. apríla 1811 v Suchej Hore. Na kňaza bol vysvätený 20. augusta 1839 v Tarnowe biskupom F. Zachariasewiczom.

  • 1839 kaplán vo farnosti Jadowniky Podgórne
  • 1840 kaplán vo farnosti Zwiernik
  • 1842 kaplán vo farnosti Zegocina
  • 1843 kaplán vo farnosti Lapczyce
  • 1844 kaplán vo farnosti Czchow
  • 1845 kaplán vo farnosti Nowy Targ
  • 1846 kaplán vo farnosti Rajcza
  • 1851 kaplán vo farnosti Zawoja
  • 1854 kaplán vo farnosti Szczurowa
  • 1862 kaplán a administrator vo farnosti Otfinow
  • 14.12.1877 farár vo farnosti Krolowka
  • Zomrel 12.02. 1886 v Krolowce kde je aj pochovaný

 

Vidor Harmata, OFM, narodený 25. júna 1820 v Suchej Hore. Vstúpil do rehole františkánov a pôsobil v Maďarsku. Ešte v roku 1878 pôsobil ako kaplán v dedine Liszó neďaleko mesta Nagykanizsa. Pochovaný je pravdepodobne v Nagykanisze v Maďarsku.

 

Matej Pikula, kňaz Košickej arcidiecézy, narodil sa 15. decembra 1838 v Suchej Hore. Na kňaza bol vysvätený 02. januára 1862 v Košicich.

  • 1862 – 1873 kaplán vo farnosti Moldava nad Bodvou
  • 1873 administrator vo farnosti Košické Oľšany
  • 1873 – 1899 farár vo farnosti Vechec (v rokoch 1879 -1881 je dočasným administratorom aj vo farnosti Sačurov)
  • Od roku 1899 je na dôchodku v Suchej Hore.
  • Zomrel 05. novembra 1912 v Suchej Hore kde je aj pochovaný.

 

Ján Maslák, kňaz Spišskej diecézy a neskôr Krakovskej arcidiecézy, narodil sa 27. júla 1896 v Suchej Hore. Maturoval na gymnáziu v Rožňave a teologické štúdia absolvoval v Kňazskom seminári v Spišskej Kapitule. Na kňaza bol vysvätený 16. februára 1919 v Spišskej Kapitule.

  • 01.03.1919 – 30.04.1919 kaplán vo farnosti Hybe
  • 01.05.1919 – 30.04.1920 kaplán vo farnosti Horná Zubrica
  • 01.05.1920 – 30.09.1920 kaplán vo farnosti Liptovská Teplá
  • 01.10.1920 – 15.01.1921 kaplán vo farnosti Hladovka
  • 15.01.1921 – 26.11.1921 administrator vo farnosti Hladovka
  • 26.11.1921 – 15.03.1929 administrator vo farnosti Malá Lipnica (v súčasnosti v Poľsku)
  • 15.03.1929 – 31.10.1951 farár vo farnosti Horná Zubrica (v súčasnosti v Poľsku)
  • Zomrel v nemocnici v Rybniku dňa 31. októbra 1951. Pochovaný je na cintoríne v Hornej Zubrici.

 

Vladimír Maslák, kňaz Banskobystrickej diecézy, narodil sa 21. apríla 1968 v Trstenej, pochádza zo Suchej Hory. Na kňaza bol vysvätený 19. júna 1999 v Martine.

  • 01. 07. 1999 – 30. 09. 1999 kaplán vo farnosti Slovenská Ľupča
  • 01. 10. 1999 – 30. 06. 2000 kaplán vo farnosti Banská Bystrica – mesto
  • 01. 07. 2000 – 30. 06.2005 administrator vo farnosti Brusno
  • 01. 07. 2005 – 30. 06. 2008 farár vo farnosti Koš
  • 01. 07. 2008 – 30. 06. 2010 farár vo farnosti Socovce
  • od júla 2010 rektor Prepoštského kostola Panny Márie v Kláštore pod Znievom a štatutár O. Z. „Dobrý Pastier“ Kláštor pod Znievom.