Liturgický kalendár

Miesta modlitby v prírode

V našej farnosti máme tieto miesta modlitby v prírode:

Kaplnky

1. Kaplnka Panny Márie Lurdskej 

V roku 2008 pri príležitosti 150. výročia zjavenia sa Panny Márie v Lurdoch si veriaci z farnosti postavili kaplnku Lurdskej Panny Márie aj s príslušným areálom a prameňom. Sochu Panny Márie a Bernardety do tejto kaplnky priviezli veriaci priamo z Lúrd, kde boli na púti. Kaplnku posvätil v nedeľu Krista Kráľa biskup František Tondra. Veriaci sa tu prichádzajú modliť i oddýchnuť si. Niekedy sa pri lurdskej jaskyni konajú aj spoločné pobožnosti farnosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

2. Kaplnka Nepoškvrneného počatia Panny Márie – Pod Grapou

V roku 2015 veriaci z farnosti, ktorí sú v urbariátnom spoločenstve postavili v priestoroch „pod Grapou“ kaplnku ku cti Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

 

3. Kaplnka Panny Márie Kráľovnej – za Horným poľom

Už dávnejšie si veriaci zo Suchej Hory na konci obce smerom k Chocholovu postavili murovanú kaplnku Panny Márie. Vo vnútri kaplnky je socha Panny Márie Kráľovnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kríže

 

1. Kríž v Bore

Už dávnejšie si veriaci zo Suchej Hory postavili kríž v Bore.

 

2. Kríž pri ceste vo Vyšných Mlákach

Pri ceste zo Suchej Hory na bývalú železničnú stanicu nájdeme na murovanom podstavci železný kríž.  V murovanom podstavci je ešte umiestnená malá socha Panny Márie Fatimskej. Nie je presne známe kto a kedy postavil tento kríž.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

3. Kríž pri ceste v Nížine

Pri ceste zo Suchej Hory do Hladovky je na kamennom murovanom podstavci s reliefom Panny Márie a hláv anjelov kovový kríž. Podľa tabule, ktorá tam je umiestnená kríž dal pravdepodobne postaviť v auguste 1883 Ján Harmata.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

4. Kríž pri dome rodiny Kovalik

Na vyšnom konci pri dome rodiny Kovalikovcov stojí tento kríž.